Zobacz pogodę

Zobacz pogodę

Centrum Informacji Turystycznej

Powrót

Termomodernizacja budynku plebanii Parafii

Św. Apostołów  Piotra i Pawła w Chmielnie

Parafia w Chmielnie z Kościołem  pw. św. Apostołów Piotra i Pawła  to jedna z najstarszych parafii na Pomorzu. Pierwszy, drewniany kościół ufundowała Damroka, córka Świetopełka. W 1845 roku go rozebrano i przystąpiono do budowy nowego kościoła, z czerwonej cegły. Powstawał w trzech etapach; najpierw zbudowano korpus, po piętnastu latach dobudowano osobną wieżę, a w 1887 roku połączono obie części w jedną całość.

W sąsiedztwie kościoła znajduje się budynek plebanii , który od wielu lat stał trochę zapomniany i zaniedbany a spełnia wiele ważnych funkcji w życiu parafii chmieleńskiej. W budynku mieszczą się pomieszczenia kancelarii parafialnej z sekretariatem parafii, pomieszczenia archiwum parafialnego oraz pomieszczenia mieszkalne dla księży oraz gości odwiedzających parafie chmieleńską..

Dzięki możliwości skorzystania za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z Programu Priorytetowego 3.1.2 „ Poprawa jakości powietrza , Część 2 ) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie wdrażanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Warszawie budynek plebanii został odnowiony i poddany termomodernizacji .

Dzięki programowi na realizację zadania Parafia otrzymała wsparcie finansowe z WFOŚ i GW w Gdańsku:  210.000,00 zł w formie bezzwrotnej  dotacji, oraz 100.000,00 zł w formie pożyczki .

Całkowita wartość termomodernizacji wyniosła 383.655,00 zł .

Realizację rozpoczęto 19 października 2018 r a zakończono 12 lutego 2019 r. Działania miały na celu docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie dachu, wykonanie parapetów zewnętrznych oraz stropu nad wejściem do budynku, montażu instalacji solarnej, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania oraz wymianę kotła olejowego i węglowego na kocioł gazowy.

Dzięki inwestycji  nastąpiło  podwyższenie standardów energetycznych termomodernizowanego  budynku, zmniejszenie  zużycia energii o 59,2 % czyli 290,41 GJ oraz redukcji emisji CO2 o  33,442 Mg/rok. W ten sposób również obniżono koszty eksploatacji i utrzymania obiektu .

Budynek plebanii dzięki  termomodernizacji stał się kolejną po zabytkowym kościele wizytówką Parafii, do której ze względu na otaczające piękne regiony przyjeżdżają tłumy turystów.

 

 

Przed termomodernizacją :

 

Po termomodernizacji :

Partnerzy Gminy Chmielno

01.png02.png03.png04.png05.png06.png07.png09.png10.png11.png
http://chmielno.pl
Realizacja: StudioArt.biz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

I understand