Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Przejdź do deklaracji dostępności

Ruszyła druga część programu Czyste Powietrze dotycząca podwyższonego poziomu dofinansowania

Właśnie rozpoczął się nabór wniosków w drugiej części programu Czyste Powietrze. Kolejna odsłona skierowana jest do osób o niższych dochodach. Na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynku mogą uzyskać wyższą dotację. Konieczne będzie jednak przedstawienie zaświadczenia o dochodach wydane przez gminę.

Wniosek o wydanie zaświadczenia uprawniającego do ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania można dostarczyć do gminy osobiście, przesłać pocztą albo poprzez serwis gov.pl. Należy go złożyć w gminie zgodnej z adresem zamieszkania.

W ramach programu Czyste Powietrze 2.0, właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych o dochodach na osobę nieprzekraczających 1 400 zł miesięcznie (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na dotację w wysokości 60% kosztów inwestycji,  maksymalnie do 37 000 zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił specjalną infolinię dla pracowników gmin tel. 22 340 40 90. Nadal działa też infolinia dla wnioskodawców i beneficjentów programu tel. 22 340 40 80, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.

Podstawowy poziom dofinansowania

Beneficjenci Czystego Powietrza z rocznym dochodem do 100 000 zł są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (pierwsza część programu). Mogą otrzymać dotację do 25 000 zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 000 zł, jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV). Ponadto dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna w maksymalnej wysokości 53 000 zł.

Udogodnienia dla wnioskodawców i beneficjentów

NFOŚiGW uruchomił także nowe narzędzie – kalkulator dotacji. Pomoże on wnioskodawcom wyliczyć dotację na planowane przedsięwzięcie w zależności od wybranych zadań kwalifikujących się do dofinansowania. http://www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/

Na stronie www.lista-zum.ios.edu.pl dostępna jest też nowa lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne programu Czyste Powietrze.

22 paź 2020