Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Przejdź do deklaracji dostępności

Z żalem informujemy, że w wieku 80 lat w dniu 13 marca zmarł Rudolf Kręcki z Chmielna- mistrz rogarstwa i wytwórca kaszubskich tabakier

Pan Rudolf Kręcki z Chmielna był też autorem i właścicielem Galerii Kaszubski Róg w której artysta zgromadził nie tylko swoje wyroby – głównie z rogów bydlęcych, ale też dzieła swojego brata, który tworzył głównie w rogach dzikiej zwierzyny leśnej. Rudolf Kręcki tworzył w rogu od ponad dwóch dekad. Urodził się w Starogardzie Gdańskim na Kociewiu. Na Kaszuby przybył z rodziną w 1948 roku, potem przeprowadzał się kilkukrotnie. Przez wiele lat tworzył w Brodnicy Górnej. Do Chmielna przeprowadzał się trzykrotnie. Rogarstwo to trudna sztuka, trudno ocenić, jak długo przetrwa, jednak pan Kręcki swoje umiejętności starał się przekazywać młodszym pokoleniom. O swojej pracy opowiedział nam w reportażu* pt. „Świat jest piękny” zrealizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w Sieci”. Film jest ogólnodostępny na:

https://www.youtube.com/watch?v=e7ZV1fU9lW4&list=PLc2k_PYyfaotBkXi0nh4i9Uy-VmS8AiyD&index=5

 

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w środę, 17 marca o godz. 10:00 w kościele parafialnym w Chmielnie.

 

*”Pasjonaci – cykl spotkań z twórcami kultury z Kaszub” to projekt Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, który poprzez wykorzystanie nowych technologii prezentuje sylwetki twórców kultury z Kaszub działających w Gminie Chmielno, kultywujących tradycyjną sztukę jak malarstwo na szkle, rzeźbę, tworzenie tradycyjnych instrumentów ludowych, rogarstwo, szydełkowanie i haft. Zadaniem projektu jest popularyzowanie twórczości ludowej będącej dziedzictwem kulturowym Kaszub i inspiracja następnych pokoleń.

15 mar 2021