Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Przejdź do deklaracji dostępności

Narodowy Spis Powszechny 2021. Sprawdź tożsamość rachmistrza!

Narodowy Spis Powszechny 2021. Sprawdź tożsamość rachmistrza!

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań daje mieszkańcom gminy Chmielno możliwość spisania się samodzielnie – przez telefon lub za pośrednictwem internetu. Osoby, które nie wypełniły obowiązku udziału w spisie, powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.

W kwietniu (pierwszym miesiącu NSP 2021) funkcjonowały tylko dwie metody spisowe:

Od 13 maja w akcję spisową włączeni są rachmistrzowie telefoniczni – będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego.

Dzwoni rachmistrz? Należy sprawdzić jego tożsamość!

Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.

Od czego rozpocznie się rozmowa?

Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88. Jest to gwarancja, że dzwoni rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.

Metody weryfikacji tożsamości rachmistrza telefonicznego

Jak sprawdzić, czy rozmawiamy z prawdziwym rachmistrzem? W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości.

Można to zrobić:

  • na stronie internetowej: Formularz (stat.gov.pl)
  • poprzez infolinię spisową 22 279 99 99 wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości
  • poprzez numer telefonu Gminnego Biura Spisowego: 58 685 68 51, 58 685 68 40

 

Co zrobić, gdy okaże się, że dzwonił oszust?

Jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem, należy powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej – 22 279 99 99   rachmistrza lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym – 58 685 68 51.

Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

 

 

4 cze 2021