Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Przejdź do deklaracji dostępności

Gmina Chmielno wśród najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze”.

Gmina Chmielno znalazła się wśród 625 najaktywniejszych gmin w Polsce promujących Program Priorytetowy „Czyste powietrze”, co przełożyło się na dużą liczbę wniosków o dofinansowanie do wymiany starych źródeł ogrzewania. W okresie 1.04.2021 – 31.03.2022 mieszkańcy złożyli 93 wnioski.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił wyniki pierwszego, rocznego rankingu gmin w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”.
W projekcie udział wzięło ponad 2000 samorządów gminnych (83% z 2477). Uzyskane przez nie wyniki świadczą o dużym zaangażowaniu lokalnych społeczności i władz w walkę o poprawę jakości powietrza w „małych ojczyznach”.

Gmina Chmielno znalazła się na 2 miejscu w powiecie kartuskim, 8 miejscu w województwie pomorskim i na 199 pozycji w rankingu ogólnopolskim, z bardzo dobrym wskaźnikiem aktywności wynoszącym 5,07%.

Gmina Chmielno dzięki porozumieniu z WFOŚiGW w Gdańsku uruchomiła Punkt konsultacyjno-informacyjny, w celu ułatwienia mieszkańcom aplikowania o dofinansowanie m.in. do wymiany starych źródeł ogrzewania czy przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. Podczas wizyty w Punkcie mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady związane z przeprowadzeniem inwestycji oraz pomoc przy wypełnieniu wniosku i rozliczeniu dotacji.

Dzięki wysokiej pozycji w rocznym rankingu gmin w programie Czyste Powietrze” Gmina Chmielno otrzyma dodatkowe środki do wykorzystania na skuteczne działania służące poprawie efektywności energetycznej domów i promocję programu „Czyste powietrze”.

Chcemy wspierać samorządy w ich walce o jakość powietrza poprzez podnoszenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych na terenie gminy – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. – Pragniemy motywować gminy do jeszcze aktywniejszej współpracy z właścicielami budynków jednorodzinnych, bo jeśli ich domy staną się bardziej efektywne energetycznie, to wpłynie to bezpośrednio na zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo energetyczne – dodaje.

Łączna kwota środków NFOŚiGW w wysokości 16 mln zł zostanie rozdzielona pomiędzy 625 samorządów gminnych, które w rankingu osiągnęły wartość wskaźnika powyżej 3,70% i kwalifikują się do dofinansowania. Kwota dodatkowego wsparcia dla każdej z gmin to 25 600 zł.  

Zapraszamy do Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego!

Urząd Gminy w Chmielnie

Gryfa Pomorskiego 22, 83-333 Chmielno

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – środa godz. 7.30-15.30,
  • czwartek godz. 7.30-16.00,
  • piątek godz. 7.30 -15.00

Osoba do kontaktu: Anna Byczkowska

tel. 58 685 68 45,

email: abyczkowska@chmielno.pl,

 

Źródło:

https://czystepowietrze.gov.pl/znamy-wyniki-rocznego-rankingu-gmin-w-programie-czyste-powietrze-625-samorzadow-zyska-dodatkowe-fundusze-na-promocje-wymiany-kopciuchow-i-termomodernizacji-d/

7 lip 2022