Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Przejdź do deklaracji dostępności

Gmina Chmielno pionierem w powiecie kartuskim – pierwsza ładowarka pojazdów elektrycznych już działa.

Miło nam poinformować, że z inicjatywy władz Gminy powstała pierwsza publiczna stacja ładowania pojazdów energią elektryczną zintegrowana z infrastrukturą oświetleniową. Stacja została zlokalizowana przed budynkiem Domu Kultury i pozwala na ładowanie dwóch pojazdów z napędem elektrycznym jednocześnie. Jest ta pierwsza i pionierska ładowarka na terenie powiatu kartuskiego.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Energa Oświetlenie Sp. z o.o w ramach umowy  na świadczenie kompleksowej usługi oświetlenia na terenie Gminy Chmielno, zawartej pomiędzy Spółką a Gminą Chmielno. Dzięki wybudowaniu stacji Gmina Chmielno dołączyła do grona miejsc przyjaznych bezemisyjnemu transportowi.

Samoobsługowa stacja czynna jest 24 godziny na dobę z przeznaczeniem zarówno dla osób prywatnych, jak i firm czy instytucji,  a jej obsługa, w tym płatność, odbywać się będzie za pomocą aplikacji mobilnej: Orlen Charge.

Stacje, takie jak w Chmielnie mają moc w przedziale od 3 do 22kW. System sterowania mocą pozwala na proporcjonalny podział zapotrzebowania na potrzeby oświetlenia i ładujących się pojazdów. Jest to rozwiązanie korzystne dla tych kierowców pojazdów elektrycznych, którzy mogą ładować auto np. podczas załatwiania spraw w urzędzie, czy podczas parkowania auta.

Gmina Chmielno jest przykładem tego, że stacje ładowania zintegrowane z ulicznym oświetleniem mogą powstawać nie tylko w dużych aglomeracjach, czy trasach szybkiego ruchu, ale także w mniejszych miejscowościach.

Zachęcamy do korzystania.

30 sty 2023