Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Przejdź do deklaracji dostępności
x

Atrakcje Turystyczne

W CHMIELNIE

Kościół parafialny

Kościół parafialny św. Piotra i Pawła pochodzący z 1845 roku, z umieszczoną w fundamencie datą. Jego czworoboczną wieżę postawiono 1860 roku, a jej połączenie z korpusem głównym nastąpiło w roku 1887. Jego wnętrze staraniem ks. Stanisława Gronowskiego ozdobił w 1956 roku malowidłami wzorów haftu kaszubskiego artysta malarz Wacław Szczeblewski. We wnętrzu godny obejrzenia jest barokowo ołtarz główny z 1700 roku, dwa XVIII- wieczne feretrony i ciekawa chrzcielnica.
Cennym zabytkiem jest także legendarny dzwon z XVI wieku z gotyckim napisem, zawierającym wezwaniem do św. Anny Barbary i Katarzyny o pomoc przeciw złym siłom.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Działające od 1993 roku przy warsztacie garncarskim położonym przy drodze do Kartuz. W budynku na pierwszym piętrze można obejrzeć prace garncarza na kole i samemu spróbować sztuki wykonania naczynia glinianego.

Drugie piętro zajmuje ekspozycja ceramiki Neclów, zdobionej wzorami charakterystycznymi dla chmieleńskiej dynastii. Możemy tu również zapoznać się z bogatą historią rodziny Neclów, od 100 lat związanej z Chmielnem. Na parterze mieści się „serce” warsztatu garncarskiego – piec do wypalania ceramiki. Tu możemy również dokonać zakupu pięknych pamiątek ceramicznych, które będą przypominały pobyt w Chmielnie i zachęcały do ponownego przyjazdu.

Mini Skansen u Słodkiego

Kolekcja ponad stu ustnych harmonijek, ale nie tylko te instrumenty posiada Pan Kazimierz Gruenholz. Znajdują się tam rożne instrumenty, a także przedmioty gospodarskie. Szczególnie drogie sercu są te znajdujące się przed drewnianym budynkiem – sprzęty służące niegdyś do pracy na roli. Wysłużone, dziś – po zakonserwowaniu, spoczywają na honorowych miejscach na podwórzu. Kazimierz opowiada, jak za ich pomocą, razem ze swoimi przybranymi rodzicami, pracował w polu.
Skansen znajduje się na ul. Nad Stawem 30, 83-333 Chmielno, tel.: 692 055 026 (należy umówić się przed wizytą).

 

Stara Checz Kaszubska

Niedaleko muzeum znajduje się chata konstrukcji szkieletowej, relikt dawnej zabudowy wsi. Obecny wygląd uzyskała w 1995 roku, kiedy odcięto od całości obiektu część grożącą zawaleniem, należącą jak dawniej do drugiego właściciela.

Grodzisko

Pozostałość kasztelańskiego grodu z X- XIII wieku. Do dziś zachowały się jedynie zarysy wałów obwiednich. Położone na przesmyku pomiędzy Jeziorem Białym i Kłodnem, z prowadzącą tędy drogą na jeziorną plażę i dalej do ośrodków wypoczynkowych.

Żelazny krzyż

Na terenie grodziska stoi krzyż wykuty z żelaza z 1888 roku, ufundowany przez Feliksa Gilmeistra w 25 rocznicę Powstania Styczniowego.

Warsztat garncarski „Genius”

Zakład ceramiczny rozpoczął swoją działalność w 1981 roku. Właścicielem warsztatu garncarskiego jest Eugeniusz Trowski. Wykonują półfabrykaty i wyroby gotowe na zlecenie firm ceramicznych zagranicznych i krajowych z materiałów powierzonych i własnych. Można obejrzeć, kupić a nawet wykonać swój wyrób ceramiczny (garnek) i zabrać go na pamiątkę.

Kino za Rogiem

Kino za Rogiem w Chmielnie ulokowane jest w centrum miejscowości, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Przytulna sala kinowa jest doskonałym miejscem do oglądania filmów w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Repertuar Kina w Chmielnie obejmuje produkcje fabularne, dokumenty i filmy animowane. W programie znajdują się zróżnicowane cykle tematyczne przeznaczone zarówno dla koneserów, dla najmłodszych, jak i tych, którzy w kinie szukają rozrywki i chwili wytchnienia od codzienności. Bilety na seanse można kupić już od 5 zł

Zwykle wyświetlamy filmy w piątki i niedziele, ale bardzo chętnie przygotowujemy seans na zamówienie i wynajmiemy salę na wyłączność do czego zapraszamy m.in. grupy znajomych, przyjaciół, które chciałby spędzić czas we własnym gronie oglądając film. Zarówno młode mamy, fani sportu, stowarzyszenia, a także grupy seniorów znajdą coś dla siebie. W tym celu należy skontaktować się odpowiednio wcześniej z animatorem KzR

 

 

Centrum Promocji i Edukacji LGR Kaszuby

To miejsce z mnóstwem atrakcji, zabaw i kreatywnych zajęć warsztatowych, gdzie na gości czekają rybackie gry, zabawy ruchowe, kalambury, rebusy i konkursy. To miejsce, w którym w sali multimedialnej /interaktywnej prowadzone są zajęcia edukacyjne m.in. z zakresu ekologii i ochrony przyrody, a także tematyczne warsztaty plastyczne oraz projekcje filmów przyrodniczych w 3D.

 

Galeria Kaszubski Róg

Galeria przedstawia wyroby sztuki ludowej Kaszub wykonane z rogów i poroża. Swą tematyką obejmuje przedmioty związane z morzem, przedmioty z tradycją Kaszub jaką jest zażywanie tabaki. Prezentowane są różnego rodzaju tabakierki oraz różne przedmioty codziennego użytku. Wszystkie eksponaty zostały wykonane przez braci Kazimierza i Rudolfa Kręckich z Chmielna przez okres 50-ciu lat. Przy Galerii znajduje się sklepik gdzie można nabyć przedmioty sztuki ludowej z rogu i poroża, ceramikę, rzeźby, literaturę i inne. Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, w sobotę od 10:00 do 16:00 oraz w sezonie letnim w niedzielę od 12:00 do 16:00.

 

 

Przystań Żeglarska

 

 POZA CHMIELNEM

Młyn w Chmielonku

Położony przy drodze do wsi Zawory na Raduni. Zbudowany w 1738 roku, zniekształcony podczas wielokrotnej przebudowy. Od 1972 roku przystosowany do pracy za pomocą energii elektrycznej. Młyn wodny działał tu od XIII wieku i zbudowany został przez cystersów z Oliwy. Obecnie jest własnością gminy Chmielno.

Stacja kolejowa w Miechucinie

Rzadki zespół zabytkowy z budynkiem dworca kolejowego i wieżą ciśnień o rozmieszczeniu przestrzennym nie zmienionym od początku ubiegłego stulecia. Od dnia 23 czerwca 2000 roku dworzec jest nieczynny, ponieważ linię kolejową Kartuzy- Lębork zlikwidowano.

W Borzestowie

Ślady dawnego budownictwa.

Checz Pomorańców w Łączyńskiej Hucie

Chata Studenckiego Klubu „Pomorania” działającego przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego.

Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby (do pobrania przewodniki turystyczne):